BALIK PİŞİRME TEKNİKLERİ

Paylaş:

Mersin’de doğmuş İstanbul’da yaşayan bir şef olarak üç tarafı denizlerle çevrili ülkem için balığın önemini ne kadar anlatsam az. Bu mesleğe başladıktan sonra balık çeşitleri, balık takvimi ve balık pişirme yöntemleri hakkında daha da bilinçlendim.

Türkiye coğrafyası bir balık cenneti ama bizim mutfağımızda balık hak ettiği yeri bulmuyor maalesef. Ben özellikle oltayla tutulan balıklardan yemek yapmayı çok seviyorum.

Mevsimine göre balık seçmek, balığı en uygun teknikle pişirmek ve sofraları mükemmel balık lezzetleriyle donatmak büyük bir nimet.

Eylül başında İstanbul’da balık yasağı biter ve sofralar balık yemekleriyle şenlenir. Sonbaharda İstanbul’da barbunya, tekir ve lüfer yenir. Aralık ayı uskumrunun en lezzetli olduğu aydır. Ocak ayında hamsi, palamut ve mezgit çok lezzetli olur. Şubat ayı kalkanın ve levreğin en iyi olduğu aydır. Mart ve Nisan aylarında gümüş balığının lezzetine doyum olmaz.

Bu atölyede çeşitli balık pişirme tekniklerini, İstanbul’da balık mevsimlerini ve mükemmel balık mönüleri hazırlamayı anlatıyorum.

Atölye Menüsü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğraf Galerisi

 

 

 

 

.

 

 

 

 

Mutfak Teknikleri