Bohçalı Hindi

bohçalı hindi

Bohça hamuru:

500 gr un
250 ml (8 yumurta ) sarısı
80ml su
40 ml zeytinyağı
Tuz ve karabiber

Tüm karışımı hamur haline getirip, makarna hamuru biraz sert olmalı, dolapta en az bir saat dinlendiriyorum. Sonra mantı hamuru inceliğinde (elin arkasından gözükecek şekilde) açıyorum. Ve karışımı koyup bohça haline getiriyorum.

 

bohçalıhindi2

 

Bohçanın iç harcı;

Malzemeler:
Kestane
Soğan
Hindi göğüs tiftik
Tereyağ(sadeyağ)
Adaçayı
Sarımsak (1)

Yöntem:

Ağır ateşte pişirdiğim hindi göğüsü tiftik ediyorum.
Zeytinyağı koyduğum tavada adaçayı yapraklarını ve sarımsağı soteliyorum. (İyice aromasının çıkması için.)
Hindi eti ile karıştırıp içine kestaneyi ekliyorum.

 

Hindi but:

Zeytinyağı, bal , hardalı ve biberiye ile marinelediğin hindi butu, tuz koyarak yüksek ısıda mühürlüyorum. (Tuz karamelizasyon ve kabuk oluşumun artırır.) Bu işlemi ister ocağın üstünde döküm tencerede, istersem fırında 250 derecede yapıyorum. Mühürlemeden sonra pişme işlemi için üçte birini kaplayacak şekilde su koyup, üzerini akıllı folyo ile kapatıp, 175 derecede 2 saat pişiriyorum. Çıktıktan sonra kalın kalın olacak şekilde eti didikliyorum.

Pişirme işlemi:

Bohçaları kaynamış içine tuz atılmış, kabarcıklar çıkmayan suda 3 dakika pişiriyorum. Sadeyağ ile soteleyip kalan sadeyağa kırımızı toz biber atıyorum. Tabağın altına çırpılmış yoğurdu koyup üstüne didiklenmiş hindi but, onun üstüne bohça (3-5-7) koyup, kırmızı toz biberli karışımı döküyorum. En üstte adaçayı yaprağı ile servis ediyorum.

 

 

Etiketler:
serife@serifeaksoy.com
%d blogcu bunu beğendi: