ÇİKOLATA

Paylaş:

Çikolatayı sevmeyen pek az insan vardır herhalde. Ayrıca her zaman çok makbule gecen bir hediye. Ben bu mesleğe başladıktan sonra çikolatanın bir ham madde olmadığını bir ürün olduğunu fark ettiğimde çok şaşırmıştım. Çikolata kakao meyvesinden kakao çekirdeklerinin fermante edilerek toz haline dönüştürülüp daha sonra kakao yağı ile birleştirilip kuvertür haline getirilmiş bir üründür. Piyasada satılan çikolataların çoğu kalitesiz ve adil ticaret anlayışı dışındaki  çikolatalardır. Ben bir şef olarak kendime, aileme ve sevdiklerime çikolata yaparken veya alırken coğrafi işaretli ve adil ticaret anlayışıyla üretilmiş çikolatalarını alıyorum. Bu atölyede sizlere farklı çikolata yapımlarını göstereceğim. Eğer çikolata seviyorsanız, çikolata yapabilmek bence dünyanın en güzel hobilerinden birisi.

Asırlar önce Aztek ve Mayalar tarafından acı bir içecek olarak tüketilen çikolata, Kristof Kolomb’un keşifleriyle tüm dünyaya yayıldı. Kurutulan çekirdekler sıcak suda beklerken içine vanilya ve baharatlar ekleyerek içeceğe dönüştürülüyordu. Bazen de içine bal ekleniyordu. Çikolata o kadar değerliydi ki, kakao çekirdekleri para birimi olarak kullanılıyordu. Daha sonraları çikolata kalıp halinde de tüketilmeye başladı. Başlangıçta üst tabakanın benimsediği lüks bir yiyecekti ama günümüzde kitlelerin sevgilisi oldu. Mutluluk hormonu olan serotonin salgılamasına yardımcı olduğu için çikolata  modern toplumların kutlama anlarında, sevgililer gününde, hatta mutsuz anlarında tüketmeye alıştığı kültürel bir gıdaya dönüştü.

Atölye Menüsü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğraf Galerisi

 

ATÖLYEYE AİT REÇETELER

 

ATÖLYE TAKVİMİ
TARİH ATÖLYE
21 Eylül 2019 Cumartesi FERMANTE İÇECEKLER
28 Eylül 2019 Cumartesi FERMANTE LEZZETLER
5 Ekim 2019 Cumartesi EKŞİ MAYA 1
12 Ekim 2019 Cumartesi KAYMAK, YOĞURT, PEYNİR
19 Ekim 2019 Cumartesi ET PİŞİRME TEKNİKLERİ
26 Ekim 2019 Cumartesi SONBAHAR DAVET MENÜSÜ
2 Kasım 2019 Cumartesi BALIK PİŞİRME TEKNİKLERİ

Atölye saat kaçta başlayacak, neler yapacağız, saat kaçta bitecek?

Atölye saat 11.00’de başlayacak. Önce birbirimizle tanışacağız ve birkaç ağız hoşluğu tadacağız.
Sonra atölyenin kapsamında belirttiğim yiyecekleri yapacağız.
Hepimiz bir masada oturup, yaptıklarımızı yiyeceğiz
Bütün bunları saat 16.00’ya kadar bitirip, son bir saat sohbet edeceğiz. Atölye 17.00’de bitecek.
Hepsinden önemlisi çok keyifli, çok eğitici bir günü birlikte geçireceğiz.

Atölyeye katılmak için ne yapmalıyım?

Atölyeye katılmak için Garanti Bankası Acarkent  şubesi IBAN TR 33 0006 2000 6650 0006 6838 85 numarasına katılım ücretini yatırmanız ve açıklama kısmına kendi isminizi ve soyadınızı yazmanız ve bana Instagram’dan dekontu mesaj (DM) olarak atmanız yeterlidir.
 
Katılım ücreti ve iade koşulları nedir?

Atölye katılım ücreti 650 TL’dir.
Bankaya parayı yatırdıktan sonra eğer atölyeye katılamayacak bir durumla karşılaşırsanız maalesef paranızı iade edemem ya da sizi ileri tarihteki bir başka atölyeye alamam ama yerinize bir yakınınızı gönderebilirsiniz. Eğer yerinize bir başkasını göndermek isterseniz lütfen bana Instagram’dan doğrudan mesaj (DM) atın.
Bankaya katılım ücretini yatırdığınızı bana bildirmenizden sonra her atölye için açtığım Whatsapp grubuna sizi dahil edeceğim ve atölye gününe kadar size gerekli bilgileri vereceğim. Eğer kayıtlara kapanmış bir atölyeye katılmak için banka hesabıma para gönderirseniz size paranızı hemen iade ederim.

Atölye nerede yapılacak? Nasıl ulaşırım?

Atölyeleri Beykoz’daki evimde yapıyorum. Katılımınız kesinleştikten sonra size ayrıntılı yol tarifini ve konum bilgisini göndereceğim. Evim Kavacık’a 15 dakika uzaklıkta olduğu için bugüne kadar katılımcıların hemen hepsi kendi arabalarıyla geldiler. Evimizin önünde herkesin arabasını koyabileceği bir park var.
 
Bunların dışında bir sorum var ne yapmalıyım?

Bunların dışında bir sorunuz varsa, bana Instagram’dan doğrudan mesaj (DM) atabilir veya mail gönderebilirsiniz.

Özel Atölyeler Hakkında:

Her atölyemi mevsime uygun olarak yapmaya çalışıyorum.

Özel atölyelerimi 12 katılımcı üzerinden ücretlendiriyorum 7800TL.  Güncel temalardan birini seçebilir veya benimle  iletişime geçebilirsiniz. Daha az katılımcı ile atölye talebiniz olduğu takdirde yine aynı bedeli talep ediyorum; daha fazla katılımcı olursa ek ücret talep ediyorum.

Özel Atölye Temaları:

1. EKŞİ MAYA EKMEK
2. ÇİKOLATA
3. MANTAR AVI VE ATÖLYESİ
4. DAVET SOFRASI ÇİÇEK ARANJMANLARI
5. KLASİK FRANSIZ  MÖNÜSÜ
6. SİRKE / TURŞU YAPIMI
7. ACI SOS VE HARDAL YAPIMI
8. TRENDFOOD
9. DAVET MÖNÜSÜ NASIL TASARLANIR
10. AĞIR ATEŞ
11. PERMAKÜLTÜRE GİRİŞ
12. ZEYTİNYAĞLILAR
13. TENCERE YEMEKLERİ
14. BURGER
15. FERMANTASYON TEKNİKLERİ
16. REÇEL, MARMELAT VE PESTİL
17. FRANSIZ TATLILARI
18. KAHVALTI
19. DONDURMA VE SORBE
19. BEŞ ÇAYI
20. FÜMELEME

.

Mutfak Teknikleri