FERMANTE İÇECEKLER

Paylaş:

Bizim gıda kültürümüzde, bütün kültürlerde de var olan, çok iyi bildiğimiz fermante içeceklerimiz var. En çok bilineni boza, sirke ve turşu suyu. Çok az bilinen ama aslında Atatürk’ün çok sevdiği, benim de evimden eksik etmediğim Kırklareli bölgesine ait Hardaliyemiz.

Orta okul yıllarında biyoloji dersinde anlatılan faydalı bakterilerin ne anlama geldiğini ben 35 yaşımda anladım. Fermantasyon insan için doğrudan faydalı olmayan bir ürünü faydalı bakterilerin kefir, peynir ve yoğurt ya da bir içeceğe dönüştürmesi işlemidir.

Son yıllarda hayatımıza giren bazı fermante içecekleri çoğunluk çok tanımıyor. Örneğin Kombucha Çin imparatorunun ölümsüzlük iksiri olarak adlandırdığı mayalı bir çay. Buna benzer bir başka mayalı içecek de Su Kefiri. Ben yeni kurduğum fermantasyon odamda Kombucha, Su kefiri, süt kefiri gibi çok farklı fermante içecek üretiyorum.  Bu atölyede gazlı ve gazsız fermante içeceklerin nasıl yapıldığını anlatıyorum.

Femante edilmiş lezzetlerden bahsederken sağlıklı yemekten bahsediyoruz. Bu atölyede tohum ve baklagil formundaki gıdaları tüketirken ne şekilde pişireceğimizi ve bizim vücudumuz için nasıl faydalı hale geleceğini uygulamarıyla anlatıyorum. Böylelikle hem çok sağlıklı hem çok lezzetli hem de doğru gıda tüketmiş oluyoruz.  Benim en beğendiğim farklı baharatların bir araya gelerek yeni bir tat ortaya çıkardığım zerdeçallı lahana turşulu fırınlanmış hindi yedi baharlı mercimek, zerdeçallı karabiberli basmati pilavı, brokoli kefir cacık, turşular ve hardaliye…

Fermante lezzetler içeren yemeklerle eşleştirdiğim fermante içecekleri tattıktan sonra diğer tatlar beni tatmin etmemeye başladı. Fermante lezzetleri katmanlı lezzetler haline dönüştürmek mümkün. Son dönemlerde ‘’umami’’ olarak adlandıralan tatlı ekşi acı ve baharatın müthiş uyumu.

Fermante İçecekler

Zereşkli Zerdeçallı Basmati Pilavı

Yedibaharlı Fermante Beluga ve Puy Mercimeği

Turşu

Hardaliye Peltesi

Şerife Çayı

Fermante İçecekler Tadım

 

ATÖLYE TAKVİMİ
TARİH ATÖLYE
23 Kasım 2019 CumartesiDoldu BALIK ve MEZELER
30 Kasım 2019 CumartesiDoldu ET PİŞİRME TEKNİKLERİ
3 Aralık 2019 Salı EKŞİ MAYA 1
4 Aralık 2019 Çarşamba EKŞİ MAYA 2
6 Aralık 2019 Cuma FERMANTE İÇECEKLER
7 Aralık 2019 Cumartesi FERMANTE LEZZETLER
10 Aralık 2019 SalıDoldu ET PİŞİRME TEKNİKLERİ
13 Aralık 2019 Cuma ANADOLU MEZELERİ
14 Aralık 2019 Cumartesi ANADOLU MEZELERİ
17 Aralık 2019 Salı SÜT, KAYMAK, YOĞURT
20 Aralık 2019 Cuma YILBAŞI KUZU MENÜSÜ
21 Aralık 2019 Cumartesi YILBAŞI KUZU MENÜSÜ
27 Aralık 2019 Cuma YILBAŞI HİNDİ MENÜSÜ
28 Aralık 2019 Cumartesi YILBAŞI HİNDİ MENÜSÜ

Atölye saat kaçta başlayacak, neler yapacağız, saat kaçta bitecek?

Atölye saat 11.00’de başlayacak. Önce birbirimizle tanışacağız ve birkaç ağız hoşluğu tadacağız.
Sonra atölyenin kapsamında belirttiğim yiyecekleri yapacağız.
Hepimiz bir masada oturup, yaptıklarımızı yiyeceğiz
Bütün bunları saat 16.00’ya kadar bitirip, son bir saat sohbet edeceğiz. Atölye 17.00’de bitecek.
Hepsinden önemlisi çok keyifli, çok eğitici bir günü birlikte geçireceğiz.

Atölyeye katılmak için ne yapmalıyım?

Atölyeye katılmak için Garanti Bankası Acarkent  şubesi IBAN TR 33 0006 2000 6650 0006 6838 85 numarasına 650 TL yatırmanız ve açıklama kısmına katılmak istediğiniz atölye tarihini ve telefon numaranızı (0 5xx xxx xx xx) yazıp dekontu bana Instagram’dan doğrudan mesaj olarak atmanız yeterlidir.
 
Katılım ücreti ve iade koşulları nedir?

Atölye katılım ücreti KDV dahil 650 TL’dir. Faturanızı atölyeye geldiğinizde alabilirsiniz. Bankaya parayı yatırdıktan sonra eğer atölyeye katılamayacak bir durumla karşılaşırsanız maalesef paranızı iade edemem ya da sizi ileri tarihteki bir başka atölyeye alamam ama yerinize bir yakınınızı gönderebilirsiniz. Eğer yerinize bir başkasını göndermek isterseniz lütfen bana Instagram’dan doğrudan mesaj (DM) atın.

Bankaya katılım ücretini yatırdığınızı bana bildirmenizden sonra her atölye için açtığım Whatsapp grubuna sizi dahil edeceğim ve atölye gününe kadar size gerekli bilgileri vereceğim. Eğer kayıtlara kapanmış bir atölyeye katılmak için banka hesabıma para gönderirseniz size paranızı hemen iade ederim.

Atölye nerede yapılacak? Nasıl ulaşırım?

Atölyeleri Beykoz’daki evimde yapıyorum. Katılımınız kesinleştikten sonra size ayrıntılı yol tarifini ve konum bilgisini göndereceğim. Evim Kavacık’a 15 dakika uzaklıkta olduğu için bugüne kadar katılımcıların hemen hepsi kendi arabalarıyla geldiler. Evimizin önünde herkesin arabasını koyabileceği bir park var.
 
Bunların dışında bir sorum var ne yapmalıyım?

Bunların dışında bir sorunuz varsa, bana Instagram’dan doğrudan mesaj (DM) atabilir veya mail gönderebilirsiniz.

Özel Atölyeler Hakkında:

Her atölyemi mevsime uygun olarak yapmaya çalışıyorum.

Özel atölyelerimi 12 katılımcı üzerinden ücretlendiriyorum 7800TL.  Güncel temalardan birini seçebilir veya benimle  iletişime geçebilirsiniz. Daha az katılımcı ile atölye talebiniz olduğu takdirde yine aynı bedeli talep ediyorum; daha fazla katılımcı olursa ek ücret talep ediyorum.

Özel Atölye Temaları:

1. EKŞİ MAYA EKMEK
2. ÇİKOLATA
3. MANTAR AVI VE ATÖLYESİ
4. DAVET SOFRASI ÇİÇEK ARANJMANLARI
5. KLASİK FRANSIZ  MÖNÜSÜ
6. SİRKE / TURŞU YAPIMI
7. ACI SOS VE HARDAL YAPIMI
8. TRENDFOOD
9. DAVET MÖNÜSÜ NASIL TASARLANIR
10. AĞIR ATEŞ
11. PERMAKÜLTÜRE GİRİŞ
12. ZEYTİNYAĞLILAR
13. TENCERE YEMEKLERİ
14. BURGER
15. FERMANTASYON TEKNİKLERİ
16. REÇEL, MARMELAT VE PESTİL
17. FRANSIZ TATLILARI
18. KAHVALTI
19. DONDURMA VE SORBE
19. BEŞ ÇAYI
20. FÜMELEME

.

Mutfak Teknikleri