ŞERİFE AKSOY

Şerife Hakkında

Anamur’da doğdum. İlk, orta ve liseyi İstanbul’da; üniversiteyi Ankara’da okudum.

Hacettepe Eğitim Fakültesi mezunuyum. 2009 yılında Temel Aksoy ile evlendim. 9 yaşındayken hayatına özel öğretmeni olarak girdiğim Zeynep, 13 yaşına gelmiş ve benim kızım olmuştu. Zeynep, kendi deyişiyle benim gençliğime, bugünkü halime dönüşmeme şahitlik yapan insandır. Ona ablalık yaptığım dönem kısa sürdü, ilişkimiz çok geçmeden sıkı bir dostluğa dönüştü.

2014 yılında Aslan dünyaya geldi.

İstanbul’da 6 yıl ilkokul öğretmenliği yaptıktan sonra, İstanbul Le Cordon Bleu’de, mutfak ve pasta şefliği bölümlerini bitirdim. Öğretmenliği bırakarak şefliğe başladım.

2014’’te Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nin Edinburg Kraliyet Botanik Bahçesiyle birlikte düzenlediği bahçıvanlık kursunu bitirdim ve Edinburgh Royal Botanic Garden bahçıvanlık sertifikası aldımEkip biçmek, bahçemde ürün yetiştirmek çok ilgimi çekti. Sürdürülebilir ve onarıcı tarıma merak duydum. 2017’de İstanbul Permakültür Kolektifi eğitimlerine katıldım ve Permakültür tasarımcısı oldum. 

2017 yılı başında Bein Gurme kanalında her hafta yayınlanan Şerife ile Yaşam programlarını çekmeye ve kendi evimde Şerife ile Bir Gün adını verdiğim yemek atölyeleri düzenlemeye başladım.

Yemeğe olan ilgim, sadece yemek yapmakla sınırlı değil. Sağlıklı beslenmeden yemek masası süslemeye, bahçemde sebze-meyve yetiştirmekten semt pazarları ve civar köylerden alışveriş yapmaya kadar, yemekle ilgili her şeyi kapsıyor. 

Günlerimi, gecelerimi yemekle ilgili okumaya, öğrenmeye harcıyorum ve öğrenilecek ne kadar çok şey olduğuna şaşırıyorum. 

Yemeklerimi yaparken mümkün olduğu ölçüde kendi bahçemde yetiştirdiğim ürünleri kullanıyorum. En iyi yemeğin doğal, mevsimsel ve yerel malzemelerle yapılacağına inanıyorum. Kendi coğrafyamızda yetişen ürünleri kullanmayı ve yerel üreticileri desteklemeyi savunuyorum. 

İyi, sağlıklı ve lezzetli bir yemek yapmak kolay değil. Bir tarif okumakla, birinin ayaküstü bir şeyler anlatmasıyla insan iyi yemek yapamıyor maalesef. İyi bir yemek için, çok iyi malzeme, iyi ekipman ve elbette mutfak tekniği ve deneyim gerekir. 

Son yıllarda hem dünyada hem de Türkiye’de yemek sektörüne olağanüstü bir ilgi var. Hemen herkes, yemekle ilgili daha çok öğrenmek, daha iyi deneyimler yaşamak istiyor. Bu duygu ve düşünceleri çok iyi anlıyorum çünkü ben de aynı ihtiyacı hissederek bu yola çıktım. Ama, diğer alanlarda olduğu gibi, yemek konusunda da iyi içerik bulmak çok zor. Ben bu konuları öğrenirken çok zorlandım. İyi yemek yapmak isteyen, misafirlerini güzel bir şekilde ağırlamak isteyenlerin, benim çektiğim zorlukları çekmemeleri için katkıda bulunmak, bildiklerimi paylaşmak istiyorum.