KESTANELİ YILBAŞI LEZZETLERİ – Şerife ile Bir Gün

 

 

Merhaba,

yarın Kestaneli Yılbaşı Lezzetleri, Şerife ile Bir Gün‘de; kışın içimizi titreten soğuğunu, 🌰 sıcacık kestane kokusu ile bastırırken, yeni bir yıla hazırlamanın tatlı telaşını birlikte karşılayacağız.

Benim telaşımı ve heyecanımı bilmeyen yok da, siz de heyecanlı mısınız? Olmalısınız, çünkü yeni yepyeni bir yıla o gün birlikte gireceğiz. 🥂🎉🎁

Sizler, Şerife çayını yudumlarken , birbirimizi tanıyacağız. Aranızda tanıdıklarım da olacak, her geçen gün daha da büyük bir aile oluyoruz. ❤ Ardından sorular sorular sorular gelecek, hepsine cevap vermeye çalışacağım. Elimden geldiğince tüm merak edilenleri birlikte konuşacağız.

Tabii ki tüm bunları yaparken öğle yemeğimizi hazırlamaya başlayacağız.
Yemekte;

Kestane ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgileri anlatırken, çorbayı hazırlamaya başlayacağım.

Manda sütlü kestane çorbası, eşlikçisi dükkah baharatlı kıtır ile. 👩🏻‍🍳

“Kestane sevmem diyenlere bile süper olmuş dedirten” bir salata hazırlayacağız. 👍 Salata demeye dilim varmadığı için “ılık bir geçiş” diye isimlendirdim.

Ana yemekte ise; benim son yıllarda en beğendiğim tabaklarımdan biri, size tattırmak ve yedirmek de ayrıca beni çok mutlu edecek. 🙏

Tiftik hindi üstüne kestaneli (adaçaylı) mantı.

Merak içindesiniz , biliyorum. 👍 Olmalısınız da! 🤗

Tatlı mı? 🤔 ”Adı Bende Saklı”

Sonra bahçeye çıkıp; hayvanlar, meyve bahçesi, peyzaj, kompost, solucan, arılar ve Permakültür tasarımından bahsedip kilerde soluklanacağız.

Bu arada önceden bu kısmı dinlemiş olanları bu sefer biraz çalıştırayım diyorum. 🤔

Sirkeler, turşular, soslar hakkinda konusacağız. 👩🏻‍🍳💁🏻👩🏻‍🌾

Eve dönüp, yemekte sohbet edeceğiz. Çayımızı, kahvemizi yudumlarken kestane şekerinin, beyaz çikolatalı kestaneli topların tadına bakacağız.

E o zaman, yapacak çok işim var. 👩🏻‍🍳

Görüşmek üzere. 👋🏻

ATÖLYEYE AİT REÇETELER

serife@serifeaksoy.com
%d blogcu bunu beğendi: