YILBAŞI GECESİ 2016

 

 

Her kültürde yeni yıl yemeği bolluk, bereket ve paylaşmayı simgeler.

Ailemiz ve arkadaşlarımızla bir araya gelip, karşıladığımız yılın bize bolluk ve bereket getirmesini; iyilik ve güzellikleri sevdiklerimizle birlikte yaşamayı umut ederiz.

Bizim kültürümüzde yılbaşı yemeğinde hindi yemek adettendir. Bütün bir hindinin sofrada paylaşılması, yanında yenen sebzelerin bol olması, yeni yılda herkesin bolluk ve bereket içinde yaşamasının ilk adımı olarak kabul edilir. Yıl nasıl başlarsa, öyle devam eder inancının simgesidir.

Hindi, günlük hayatımızda daha az yediğimiz bir yemek. Ama ben yemeklerimde hindiyi çok sık kullanıyorum ve birçok pişirme tekniği ile yorumluyorum. Bu yılbaşında, biri fırınlanmış (roast) diğeri tandır tekniğiyle iki hindi yaptım. Her ikisine de hindi sosu (gravy) hazırladım. Amacım hangisinin daha çok beğenileceğini test etmekti. Ama ben dahil , hiçbirimiz birini diğerinden daha üstün bulmadık. İkisi de birbirinden lezzetli olmuştu.

Hindinin yanında birkaç çeşit tatlı patates, havuç, pancar gibi kök sebzeleri fırında, uzun süre roast ettim. Fırında kök sebze, bana göre, hindiye mükemmel eşlik ediyorlar.

Tatlı olarak manda sütünden panna cotta yaptım. Yine bolluk simgesi olan nar peltesi ile servis ettim.

 

2016yılbasi-kapak

YILBAŞI GECESİ FOTOĞRAFLARI

serife@serifeaksoy.com
%d blogcu bunu beğendi: