YILBAŞI GECESİ 2017

 

yilbasi_gecesi

Yeni yıl. Umutla, bilinmezlikleri ile heyecanla beklediğimiz yepyeni bir yıl. Yazılmamış, çizilmemiş, yaşanmamış koskoca bir yıl.

Tüm bu heyecan, bütün ailenin biraraya toplanması ve bunu her yıl benim hazırlamam beni çok heyecanlandırıyor.

Ben çocukken annemin hazırladığı yılbaşı yemeğinde fırında  kızarmış tavuk, yanına pilav ve salata olurdu. Şu  an yazarken bile tadı damağımda, o tavuklar mı gerçekten lezzetliydi yoksa bizim ağzımızın tadımı yerindeydi ama gerçekten farklıydı.

Bu sene, kendi topladığım kestanelerden  çok güzel bir çorba yaptım, içine manda sütü ve tavuk suyu koydum. Dükkah baharatlı yufka kıtırı ile sundum. 

Sonrası hindi. Özellikle kanatlı hayvanları alırken elimden geldiğince doğalını bulmaya özen gösteriyorum. Kandıra hindisi Aga fırında ağır ateşte pişince çok lezzetli oldu. Üzerine kendi suyundan baharatlı sosu çok yakıştı.

Ben hindinin yanına kendi ciğeri ile yapılan kepekli pirinçten içli pilavı çok yakıştırıyorum ama bu sene narenciye aromalı adaçaylı fırınlanmış kök sebzeleri tercih ettim. Hem daha hafif ve hem daha aromalı bir lezzet oldu. Yanına sunduğum narlı, avakadolu Yedikule salatası da  tatlımsı lezzeti ile çok yakıştı.

En sevilen tatlılarımdan  manda sütünden panna cotta yaptım. Biri narlı diğeri mandalina ve kakuleli iki çeşit yaptım.

Ve Şerife çayı.

YILBAŞI GECESİ 2017 FOTOĞRAFLARI

MENÜYE AİT TÜM TARİF VİDEOLARI

serife@serifeaksoy.com
%d blogcu bunu beğendi: