ÇİKOLATA

Paylaş:

Çikolatayı sevmeyen pek az insan vardır herhalde. Ayrıca her zaman çok makbule gecen bir hediye. Ben bu mesleğe başladıktan sonra çikolatanın bir ham madde olmadığını bir ürün olduğunu fark ettiğimde çok şaşırmıştım. Çikolata kakao meyvesinden kakao çekirdeklerinin fermante edilerek toz haline dönüştürülüp daha sonra kakao yağı ile birleştirilip kuvertür haline getirilmiş bir üründür. Piyasada satılan çikolataların çoğu kalitesiz ve adil ticaret anlayışı dışındaki  çikolatalardır. Ben bir şef olarak kendime, aileme ve sevdiklerime çikolata yaparken veya alırken coğrafi işaretli ve adil ticaret anlayışıyla üretilmiş çikolatalarını alıyorum. Bu atölyede sizlere farklı çikolata yapımlarını göstereceğim. Eğer çikolata seviyorsanız, çikolata yapabilmek bence dünyanın en güzel hobilerinden birisi.

Asırlar önce Aztek ve Mayalar tarafından acı bir içecek olarak tüketilen çikolata, Kristof Kolomb’un keşifleriyle tüm dünyaya yayıldı. Kurutulan çekirdekler sıcak suda beklerken içine vanilya ve baharatlar ekleyerek içeceğe dönüştürülüyordu. Bazen de içine bal ekleniyordu. Çikolata o kadar değerliydi ki, kakao çekirdekleri para birimi olarak kullanılıyordu. Daha sonraları çikolata kalıp halinde de tüketilmeye başladı. Başlangıçta üst tabakanın benimsediği lüks bir yiyecekti ama günümüzde kitlelerin sevgilisi oldu. Mutluluk hormonu olan serotonin salgılamasına yardımcı olduğu için çikolata  modern toplumların kutlama anlarında, sevgililer gününde, hatta mutsuz anlarında tüketmeye alıştığı kültürel bir gıdaya dönüştü.

Fotoğraf Galerisi

ATÖLYEYE AİT REÇETELER

ATÖLYE TAKVİMİ
TARİHATÖLYE
5 Aralık 2020 CumartesiEKŞİ MAYA TEMEL EKMEK EĞİTİMİ (ONLINE)
9 Aralık 2020 ÇarşambaÇORBA à la şerife (ONLINE)
12 Aralık 2020 CumartesiSİRKE, TURŞU, HARDAL (ONLINE)
16 Aralık 2020 ÇarşambaMEZE (ONLINE)
19 Aralık 2020 CumartesiKAYMAK, YOĞURT, KEFİR
23 Aralık 2020 ÇarşambaYILBAŞI KUZU ve HİNDİ MENÜSÜ (ONLINE)
26 Aralık 2020 CumartesiÇORBA à la şerife (ONLINE)

Online atölyeler için bilgi

Online atölye fiyatı KDV dahil 750 TL’dir.

Evimde düzenlediğim atölye fiyatı KDV dahil 1500 TL’dir

Online atölyeye katılmak için Garanti Bankası Acarkent  şubesi IBAN TR 33 0006 2000 6650 0006 6838 85 numarasına 750 TL yatırmanız ve açıklama kısmına katılmak istediğiniz atölye tarihini ve telefon numaranızı (0 5xx xxx xx xx) yazıp dekontu bana Instagram’dan doğrudan mesaj olarak atmanız yeterlidir.

Telefonunuza veya bilgisayarınıza Zoom uygulamasını indirin.

Size WhatsApp’tan göndereceğim  bağlantıya tıklayarak atölyeye katılın.

Atölye saat kaçta başlayacak, neler yapacağız, saat kaçta bitecek?

Atölye saat 11.00’de başlayacak. Önce birbirimizle tanışacağız sonra atölyenin kapsamında belirttiğim konuları anlatacağım.

Saat 16.00’ya kadar anlatımı bitirip, son bir saatte ise sorularınızı cevaplayacağım.
Atölye 17.00’de bitecek.

Katılım ücreti ve iade koşulları nedir?

Atölye katılım ücreti Online atölyeler için KDV dahil 750 TL, evimde düzenlediğim atölyeler için KDV dahil 1500 TL’dir. Faturanızı size atölyeden sonra email ile göndereceğim. Bankaya parayı yatırdıktan sonra eğer atölyeye katılamayacak bir durumla karşılaşırsanız maalesef paranızı iade edemem ya da sizi ileri tarihteki bir başka atölyeye alamam ama yerinize bir yakınınızı gönderebilirsiniz. Eğer yerinize bir başkasının katılmasını isterseniz lütfen bana Instagram’dan doğrudan mesaj (DM) atın.

Bankaya katılım ücretini yatırdığınızı bana bildirmenizden sonra her atölye için açtığım Whatsapp grubuna sizi dahil edeceğim ve atölye gününe kadar size gerekli bilgileri vereceğim. Eğer kayıtlara kapanmış bir atölyeye katılmak için banka hesabıma para gönderirseniz size paranızı hemen iade ederim.

Evimde düzenlediğim atölyeler için ulaşım bilgisi

Atölyeleri Beykoz’daki evimde yapıyorum. Katılımınız kesinleştikten sonra size ayrıntılı yol tarifini ve konum bilgisini göndereceğim. Evim Kavacık’a 15 dakika uzaklıkta olduğu için bugüne kadar katılımcıların hemen hepsi kendi arabalarıyla geldiler. Evimizin önünde herkesin arabasını koyabileceği bir park var.
 
Bunların dışında bir sorunuz varsa…

Bana Instagram’dan doğrudan mesaj (DM) atabilir veya mail gönderebilirsiniz.

Özel Atölyeler Hakkında:

Her atölyemi mevsime uygun olarak yapmaya çalışıyorum.

Özel atölyelerimi 12 katılımcı üzerinden ücretlendiriyorum. KDV dahil fiyatı 18000TL.  Güncel temalardan birini seçebilir veya benimle  iletişime geçebilirsiniz. Daha az katılımcı ile atölye talebiniz olduğu takdirde yine aynı bedeli talep ediyorum; daha fazla katılımcı olursa ek ücret talep ediyorum.

.

Mutfak Teknikleri