EKŞİ MAYA TEMEL EKMEK EĞİTİMİ

Ekmek denilince akla un su maya ve tuz geliyor. Ekmeği yapmaktan çok önce buğdayı tanımak, yetiştiği coğrafyayı bilmek, eleme şekillerini anlamak aslında fırıncılığın bugüne nasıl geldiğini konuşmak gerekli. İşte bu nedenle Ekşi Maya 1 atölyemde size önce buğdayı eleme biçimlerini, yolculuğunu, farklı un çeşitlerini ve unu  mayalamak için gerekli olan ekşi mayayı anlatıyorum. Aslında dört malzemeden oluşan basit ama son derece güçlü bir gıda kültürünü bugünlere taşımak için uğraşıyorum. Çoğunluğun yaptığı gibi sıradan bir reçete vermek yerine sizin kendi evinizde ekmek için tasarlanmamış bir fırınla, kendi seçtiğiniz bir undan besleyip büyüteceğiniz ekşi mayanızla ailenizi besleyebileceğiniz bir ekmek reçetesi oluşturacak bilgi düzeyine gelmenizi istiyorum. Bu ekmek serüveninde mayalanan ekmek değil siz olmalısınız. Mayalandıkça coşmalı, kabınıza sığamamalısınız. 

Atölye Konuları

 • Buğday hakkında temel bilgiler
 • Atalık ve endüstriyel buğdaylar
 • Sert un ve yumuşak un ne demektir?
 • Unlar çeşitlerine göre nasıl sınıflandırılır?
 • Ruşeymli un ve kepekli un çeşitleri nedir?
 • Unun elenme biçimine göre tam buğday ve ince elenmiş un çeşitleri nelerdir?
 • Ekmeklik un nedir? Rustik un karışımı nedir?
 • Ekşi maya bakterisi nedir?
 • Ana maya – ön maya nasıl kurulur?
 • Başlangıç mayası nasıl yapılır?
 • Maya beslemesi, maya saklama koşulları nelerdir?
 • Ekşi maya ekmek yapımı
 • Katlamalar, şekil verme, kalıba alma, pişirme
 • Soğuk fermantasyon nedir? Kaç saat fermante edilmelidir?
 • Ekmek nasıl pişirilir? Kaç farklı yöntem kullanılır?
 • Artizan ekmek nedir? Kalıp ekmek ile arasındaki farklar nelerdir?
 • Ekmek piştikten sonra nasıl muhafaza edilir?

Fotoğraf Galerisi

Online atölyeler için bilgi

Online atölye fiyatı KDV Dahil = 1500 TL’dir.

Online atölyeye katılmak için yukarıdaki linke tıklayarak kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz

Arzu ederseniz ödemenizi banka hesabıma da gönderebilirsiniz: Garanti Bankası Fulya Şubesi Şerife Aksoy TR 33 0006 2000 6650 0006 6838 85 Banka havalesi yaparken katılacağınız atölye ismini, tarihini ve telefon numaranızı dekonta yazmanızı ve rica ederim.

Atölye Kayıtları

Atölyeye katıldıktan sonraki üç gün içinde, size göndereceğim bağlantıya tıklayarak atölye kayıtlarına ulaşabilir ve tekrar dinlemek/izlemek istediğiniz bölümleri inceleyebilirsiniz.

Atölyeler fikri mülkiyet kapsamındadır. Katılımcılar atölyeleri kayıt edemez.

Ödeme Yaptığınızda Atölyeye Kaydınız Kesinleşir

Linke tıklayarak vaya banka havalesiyle ödeme yaptığınızda otomatik olarak atölyeye kayıt olursunuz. Ayrıca herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Atölye gününden birkaç gün önce, her atölye için açtığım Whatsapp grubuna sizi dahil edeceğim ve atölye gününe kadar size gerekli bilgileri vereceğim. 

Atölye gününden önceki gece size WhatsApp’tan göndereceğim  bağlantıya tıklayarak atölye saatinde atölyeye katılabilirsiniz.

Atölye saat kaçta başlayacak, neler yapacağız, saat kaçta bitecek?

Atölye saat 11.00’de başlayacak. Önce birbirimizle tanışacağız sonra atölyenin kapsamında belirttiğim konuları anlatacağım. Öğle yemeği arası verdikten sonra, tekrar buluşup sorularınızı cevaplayacağım ve atölye saat 16.00’da bitecek.

Fatura ve iade koşulları nedir?

Faturanızı size email ile göndereceğim. Bankaya parayı yatırdıktan sonra eğer atölyeye katılamayacak bir durumla karşılaşırsanız maalesef paranızı iade edemem ya da sizi ileri tarihteki bir başka atölyeye alamam ama yerinize bir yakınınızı gönderebilirsiniz. Eğer yerinize bir başkasının katılmasını isterseniz bana Instagram’dan doğrudan mesaj (DM) atabilir veya mail gönderebilirsiniz.

Evimde düzenlediğim atölyeler için katılım ve ulaşım bilgisi

Evimde düzenlediğim atölyelerin katılım ücreti KDV Dahil 2500 TL’dir.

Atölyeleri Beykoz’daki evimde yapıyorum. Ödemenizi yapıp katılımınızı kesinleştirdikten sonra size ayrıntılı yol tarifini ve konum bilgisini göndereceğim. Evim Kavacık’a 15 dakika uzaklıkta olduğu için bugüne kadar katılımcıların hemen hepsi kendi arabalarıyla geldiler. Evimizin önünde herkesin arabasını koyabileceği bir park var.
 
Bunların dışında bir sorunuz varsa…

Bana Instagram’dan doğrudan mesaj (DM) atabilir veya mail gönderebilirsiniz.

Özel Atölyeler Hakkında:

Her atölyemi mevsime uygun olarak yapmaya çalışıyorum.

Özel atölyelerimi 12 katılımcı üzerinden ücretlendiriyorum. Atölye süresi 5 saattir. Fiyatı KDV Dahil 30000 TL’dir.  Bu sitedeki atölye konularından birini seçebilir veya benimle  iletişime geçebilirsiniz. Daha az katılımcı ile atölye talebiniz olduğu takdirde yine aynı bedeli talep ediyorum; daha fazla katılımcı olursa ek ücret talep ediyorum.

.

Mutfak Teknikleri