ÇAY SAATİ

Bana göre iyi bir çay sofrası mükemmel lezzetle hazırlanmış çay ile başlar. Bu lezzetli çaya tatlı ve tuzlu kurabiyeler eşlik eder. Ama çay yapmak sanıldığının aksine bilgi ve özen ister. Lezzetli bir çay yapmak için her şeyden önce iyi bir çay harmanı kaliteli bir su ve demleme kurallarına dikkat etmek gerekir.

5 Çayı İngilizlere ait bir gelenek olarak bilinse de aslında İngilizler çayı 1800’lerin ortalarında Çinlilerden öğrenmişlerdir. İngiltere kraliyet ailesinden 7. Bedford Düşesi Anna, öğle ve akşam yemekleri arasındaki uzun sürede açlığını bastırmak için, bir fincan çay ile biraz ekmek ve tereyağı yeme alışkanlığı edinmiş ve çay saati bu tarihte ortaya çıkmıştır.

Bizim kültürümüzde de akşamüstü çayının özel bir yeri vardır. Biz kendimize özgü ince belli bardaklarla içtiğimiz çayın tadını başka hiç bardaktan alamayız. Dünyanın en çok çay içen ülkelerinden biri olduğumuz için çay yapmak maalesef sıradanlaşmıştır. Oysa iyi çay yapmak sanıldığı kadar kolay değildir.

Bense bu kadar çok sevip bu kadar çok içtiğimiz çayı hem iyi yapmak hem de iyi sunmak gerektiğine inanıyorum. Bana göre bir çayı mükemmel yapan; o harika kokusunun, berraklığının, kıpkırmızı renginin ve her yudumunda ağızda bıraktığı muhteşem tadın uyumudur.

Bu düşünceden hareketle ben bundan birkaç yıl önce, üç çeşit Karadeniz çayını harmanlayıp, bu karışıma bergamot, karanfil ve kakule ekleyerek Osmanlı döneminde yapılan çayı yorumladım. Bugüne kadar Şerife Çayını içip de beğenmeyen olmadı desem abartmış olmam. Bakalım siz nasıl bulacaksınız?

Fotoğraf Galerisi

Gallery not found.

ATÖLYEYE AİT REÇETELER

Mutfak Teknikleri