DOLMALAR-SARMALAR

Dolmalar ve sarmalar Anadolu ve Türk yemek kültürünün ayrılmaz bir parçası. Her ikisi de bir yemek türünü ifade etse de aslında dolma yapmak ve sarma yapmak bir yemek tekniği. Ayrıca her ikisi de benim ilke edindiğim “Mevsimsel düşün, yerel beslen” anlayışını en iyi yansıtan teknikler.

Eğer dolma ve sarma tekniğini öğrenirseniz, birçok ürürün doldurulabilir ve sarılabilir olduğunu anlayacaksınız. Mevsimine göre mutfağınıza giren pek çok ürünü bu teknikleri kullanarak nefis yemekler yapabilirsiniz.

Yaz aylarında etli, kıymalı, yoğun baharatlı ağır yemeklerden uzaklaşıp daha çok zeytinyağlı yemekler yapıyor ve en çok bu dönemde dolma ve sarma tekniğini kullanıyoruz çünkü vücut sıcaklığımız yükseliyor ve ısınmaya ihtiyaç duymuyor; tazelik ve serinlik arıyoruz.

Ama dolma ve sarma tekniklerinden yararlanarak kış aylarında da mükemmel lezzetler yaratabiliriz. Her mevsimin bize sunduğu ürünlerle, sevdiklerimize veya misafirlerimize uygun olacağını düşündüğümüz lezzetler yaratabiliriz. Yeter ki ürün bilgimiz ve teknik bilgimiz tam olsun.

İşte bu atölyede size dolma ve sarma tekniklerini, bu teknikleri hangi ürünlerde ve hangi ortamlarda kullanacağınızı anlatıyorum. Bu atölyeye katıldıktan sonra siz de dolma ve sarma yapmanın inceliklerine vakıf olacaksınız.

Atölye Konuları

 • Balık Dolması (Otlu hamsi pilavı-kırmızı yazılı pirinç)
 • Fırında Balkabağı Dolması (Karalahanalı,baharatlı kıymalı iç dolgu-sarı kılçık pirinci)
 • Kaburgalı Lahana ve Pazı Sarması (Sumaklı,nar ekşili iç dolgu- kavılca bulguru)
 • Köz Biber Dolması (Lor peynirli, reyhanlı iç dolgu)
 • Morel Mantarı Dolması (Firik bulgurlu iç dolgu)
 • Dolma ve sarma bir yemek midir, bir teknik midir?
 • Dolma ve sarma yemeklerinin iç dolgusu nasıl ve neye göre hazırlanır? Mevsimsel farklar nelerdir?
 • Zeytinyağlı iç hazırlama
 • Kıymalı baharatlı iç dolgu hazırlama
 • Bulgurlu sumaklı iç dolgu hazırlama
 • Peynirli iç dolgu hazırlama
 • Dolma ve sarma için hangi malzemeler kullanılır?
 • Ne doldurulur ve ne sarılır?
 • Nasıl ve hangi ekipmanlarla pişirilir? Pişirirken alt dolgu malzemesi için ne kullanılır?
 • Yaz ve kış mevsimi için dolma, sarma tarifleri nelerdir?

Online atölyeler için bilgi

Online atölye fiyatı KDV Dahil = 1500 TL’dir.

Online atölyeye katılmak için yukarıdaki linke tıklayarak kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz

Arzu ederseniz ödemenizi banka hesabıma da gönderebilirsiniz: Garanti Bankası Fulya Şubesi Şerife Aksoy TR 33 0006 2000 6650 0006 6838 85 Banka havalesi yaparken katılacağınız atölye ismini, tarihini ve telefon numaranızı dekonta yazmanızı ve rica ederim.

Atölye Kayıtları

Atölyeye katıldıktan sonraki üç gün içinde, size göndereceğim bağlantıya tıklayarak atölye kayıtlarına ulaşabilir ve tekrar dinlemek/izlemek istediğiniz bölümleri inceleyebilirsiniz.

Atölyeler fikri mülkiyet kapsamındadır. Katılımcılar atölyeleri kayıt edemez.

Ödeme Yaptığınızda Atölyeye Kaydınız Kesinleşir

Linke tıklayarak vaya banka havalesiyle ödeme yaptığınızda otomatik olarak atölyeye kayıt olursunuz. Ayrıca herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Atölye gününden birkaç gün önce, her atölye için açtığım Whatsapp grubuna sizi dahil edeceğim ve atölye gününe kadar size gerekli bilgileri vereceğim. 

Atölye gününden önceki gece size WhatsApp’tan göndereceğim  bağlantıya tıklayarak atölye saatinde atölyeye katılabilirsiniz.

Atölye saat kaçta başlayacak, neler yapacağız, saat kaçta bitecek?

Atölye saat 11.00’de başlayacak. Önce birbirimizle tanışacağız sonra atölyenin kapsamında belirttiğim konuları anlatacağım. Öğle yemeği arası verdikten sonra, tekrar buluşup sorularınızı cevaplayacağım ve atölye saat 16.00’da bitecek.

Fatura ve iade koşulları nedir?

Faturanızı size email ile göndereceğim. Bankaya parayı yatırdıktan sonra eğer atölyeye katılamayacak bir durumla karşılaşırsanız maalesef paranızı iade edemem ya da sizi ileri tarihteki bir başka atölyeye alamam ama yerinize bir yakınınızı gönderebilirsiniz. Eğer yerinize bir başkasının katılmasını isterseniz bana Instagram’dan doğrudan mesaj (DM) atabilir veya mail gönderebilirsiniz.

Evimde düzenlediğim atölyeler için katılım ve ulaşım bilgisi

Evimde düzenlediğim atölyelerin katılım ücreti KDV Dahil 2500 TL’dir.

Atölyeleri Beykoz’daki evimde yapıyorum. Ödemenizi yapıp katılımınızı kesinleştirdikten sonra size ayrıntılı yol tarifini ve konum bilgisini göndereceğim. Evim Kavacık’a 15 dakika uzaklıkta olduğu için bugüne kadar katılımcıların hemen hepsi kendi arabalarıyla geldiler. Evimizin önünde herkesin arabasını koyabileceği bir park var.
 
Bunların dışında bir sorunuz varsa…

Bana Instagram’dan doğrudan mesaj (DM) atabilir veya mail gönderebilirsiniz.

Özel Atölyeler Hakkında:

Her atölyemi mevsime uygun olarak yapmaya çalışıyorum.

Özel atölyelerimi 12 katılımcı üzerinden ücretlendiriyorum. Atölye süresi 5 saattir. Fiyatı KDV Dahil 30000 TL’dir.  Bu sitedeki atölye konularından birini seçebilir veya benimle  iletişime geçebilirsiniz. Daha az katılımcı ile atölye talebiniz olduğu takdirde yine aynı bedeli talep ediyorum; daha fazla katılımcı olursa ek ücret talep ediyorum.

.

Mutfak Teknikleri