ÇİKOLATA

Çikolatayı sevmeyen pek az insan vardır herhalde. Ayrıca her zaman çok makbule gecen bir hediye. Ben bu mesleğe başladıktan sonra çikolatanın bir ham madde olmadığını bir ürün olduğunu fark ettiğimde çok şaşırmıştım. Çikolata kakao meyvesinden kakao çekirdeklerinin fermante edilerek toz haline dönüştürülüp daha sonra kakao yağı ile birleştirilip kuvertür haline getirilmiş bir üründür. Piyasada satılan çikolataların çoğu kalitesiz ve adil ticaret anlayışı dışındaki  çikolatalardır. Ben bir şef olarak kendime, aileme ve sevdiklerime çikolata alırken coğrafi işaretli ve adil ticaret anlayışıyla üretilmiş çikolatalarını alıyorum. Bu atölyede sizlere farklı çikolata yapımlarını göstereceğim. Eğer çikolata seviyorsanız, çikolata yapabilmek bence dünyanın en güzel hobilerinden birisi.

Asırlar önce Aztek ve Mayalarınacı bir içecek olarak içtikleri çikolata, Kristof Kolomb’un keşifleriyle tüm dünyaya yayıldı. Daha o zamanlarda kurutulan çekirdekler sıcak suda beklerken içine vanilya ve baharatlar bazen de bal ekleniyordu. Çikolata o kadar değerliydi ki, kakao çekirdekleri para birimi olarak kullanılıyordu. Daha sonraları çikolata kalıp halinde de tüketilmeye başladı. Başlangıçta üst tabakanın benimsediği lüks bir yiyecekti ama günümüzde kitlelerin sevgilisi oldu. Serotonin salgılamasına yardımcı olduğu için çikolata, modern toplumların kutlama anlarında, sevgililer gününde kullanılan bir gıdaya dönüştü.

Atölye Konuları

 • Kakao meyvesi nedir?
 • Çikolata çeşitleri nelerdir?
 • Çikolata içerikleri ve etiket okuma 
 • Beyaz- sütlü- bitter çikolata çeşitleri 
 • Ham çikolata yapımı
 • Bademli bitter draje yapımı
 • Dolgulu çikolata (üç örnek) yapımı
 • Fındık krokanlı sütlü çikolata yapımı
 • Süt reçelli biberiyeli bitter çikolata yapımı 
 • Frambuaz karabiberli beyaz çikolata yapımı
 • Plaka çikolata yapımı
 • limonlu Antep fıstıklı ruby yapımı
 • Küvettir eritme 
 • Makinesiz çikolata temperleme 
 • Trüf yapımı (Gül kurusu çikolata dekor yapımı)

Fotoğraf Galerisi

Online atölyeler için bilgi

Online atölye fiyatı KDV Dahil = 1500 TL’dir.

Online atölyeye katılmak için yukarıdaki linke tıklayarak kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz

Arzu ederseniz ödemenizi banka hesabıma da gönderebilirsiniz: Garanti Bankası Fulya Şubesi Şerife Aksoy TR 33 0006 2000 6650 0006 6838 85 Banka havalesi yaparken katılacağınız atölye ismini, tarihini ve telefon numaranızı dekonta yazmanızı ve rica ederim.

Atölye Kayıtları

Atölyeye katıldıktan sonraki üç gün içinde, size göndereceğim bağlantıya tıklayarak atölye kayıtlarına ulaşabilir ve tekrar dinlemek/izlemek istediğiniz bölümleri inceleyebilirsiniz.

Atölyeler fikri mülkiyet kapsamındadır. Katılımcılar atölyeleri kayıt edemez.

Ödeme Yaptığınızda Atölyeye Kaydınız Kesinleşir

Linke tıklayarak vaya banka havalesiyle ödeme yaptığınızda otomatik olarak atölyeye kayıt olursunuz. Ayrıca herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Atölye gününden birkaç gün önce, her atölye için açtığım Whatsapp grubuna sizi dahil edeceğim ve atölye gününe kadar size gerekli bilgileri vereceğim. 

Atölye gününden önceki gece size WhatsApp’tan göndereceğim  bağlantıya tıklayarak atölye saatinde atölyeye katılabilirsiniz.

Atölye saat kaçta başlayacak, neler yapacağız, saat kaçta bitecek?

Atölye saat 11.00’de başlayacak. Önce birbirimizle tanışacağız sonra atölyenin kapsamında belirttiğim konuları anlatacağım. Öğle yemeği arası verdikten sonra, tekrar buluşup sorularınızı cevaplayacağım ve atölye saat 16.00’da bitecek.

Fatura ve iade koşulları nedir?

Faturanızı size email ile göndereceğim. Bankaya parayı yatırdıktan sonra eğer atölyeye katılamayacak bir durumla karşılaşırsanız maalesef paranızı iade edemem ya da sizi ileri tarihteki bir başka atölyeye alamam ama yerinize bir yakınınızı gönderebilirsiniz. Eğer yerinize bir başkasının katılmasını isterseniz bana Instagram’dan doğrudan mesaj (DM) atabilir veya mail gönderebilirsiniz.

Evimde düzenlediğim atölyeler için katılım ve ulaşım bilgisi

Evimde düzenlediğim atölyelerin katılım ücreti KDV Dahil 2500 TL’dir.

Atölyeleri Beykoz’daki evimde yapıyorum. Ödemenizi yapıp katılımınızı kesinleştirdikten sonra size ayrıntılı yol tarifini ve konum bilgisini göndereceğim. Evim Kavacık’a 15 dakika uzaklıkta olduğu için bugüne kadar katılımcıların hemen hepsi kendi arabalarıyla geldiler. Evimizin önünde herkesin arabasını koyabileceği bir park var.
 
Bunların dışında bir sorunuz varsa…

Bana Instagram’dan doğrudan mesaj (DM) atabilir veya mail gönderebilirsiniz.

Özel Atölyeler Hakkında:

Her atölyemi mevsime uygun olarak yapmaya çalışıyorum.

Özel atölyelerimi 12 katılımcı üzerinden ücretlendiriyorum. Atölye süresi 5 saattir. Fiyatı KDV Dahil 30000 TL’dir.  Bu sitedeki atölye konularından birini seçebilir veya benimle  iletişime geçebilirsiniz. Daha az katılımcı ile atölye talebiniz olduğu takdirde yine aynı bedeli talep ediyorum; daha fazla katılımcı olursa ek ücret talep ediyorum.

.

Mutfak Teknikleri